Cennet Taamları | Kadın ve Aile

Cennet Taamları

Dünyaya geliş amacımızın Allah’ın rızasını kazanmak olduğunu biliyoruz. Allah sâlih amellerde bulunanlara cenneti vaad ediyor. Cennette beslenme ihtiyacı olmayacaktır. Ancak,  Allah yemek yemeyi, içmeyi cennet ehline hesapsız bir rızık olarak,  çok zevk alınan, haz duyulan bir ödül haline getirmiştir.

Orada (onlar) koltuklara dayanmış olarak; ne bir güneş (sıcağı) ne de şiddetli bir soğuk görürler; (ağaçların) gölgeleri yakından üzerlerine düşer, meyveleri de (koparmaları için) aşağı sarkıtıldıkça sarkıtılır.(İnsan-13,14)

Cennet meyve ve sebzelerini veya diğer yiyecekleri cennet ehli zahmetsizce elde edecektir.  Bu yiyeceklerin kesintisizce elde edileceği de yine Vakıa suresi 32,33. ayetlerde zikredilir. İstenilen yemek, istenildiği kadar yenebilir, bu yemek ne tükenir, ne de insan doyarak ya da rahatsız olarak durmak zorunda kalır.

Bahsi geçen yiyecekler dünyada benzerlerinden çok farklı olabilir. Bunu ancak Allah(c.c.) bilir. Biz bize bildirilen kadarıyla baktığımızda bu yiyecekler insan sağlığı açısından çok önemlidir. Adı geçen bu yiyecek ve içecekler şunlardır; et, bağlar(üzüm), hurma, kiraz, muz, nar. Ayrıca su, süt, bal ve şarap(insanlara sarhoşluk vermeyen) ırmakları ve zencefil kokulu şerbetleri vardır cennetin. Şimdi bu yiyeceklere ve insan sağlığına olan etkilerine bir göz atalım.

 

ET-KUŞ ETİ

“ Biz onlara canlarının çektiği meyve ve etten bol bol verdik.”(Tur-22)

“Hem onlara canlarının istediği meyveler ve etlerden bol bol verdik. Yani asıl nimetlerden fazla olarak sırf zevk ve lezzet almaları için zaman zaman onlara çeşitli nimetler yetiştirdik. Burada, ahiret saadetinin, dünya zevklerine düşkün ve içki bağımlısı olan kimseleri imrendirecek, iştahlarını gıcıklayacak tarzda neşeli bir tasviri vardır ki özeti, kumar ve günahtan uzak saf, temiz ve şiddetli bir arzu hissettirir.” (1)

“Ölümsüz gençler; (içmekle) başları ağrıtmayan, akılları gidermeyen (içeceklerin) kaynağından doldurulmuş kâseler, ibrik ve kadehlerle, hem de seçecekleri (her) bir meyve ve canlarının çektiği (her çeşit) kuş etiyle onların etrafında (hizmet için) dolanırlar.”(Vakıa-17, 18, 19, 20, 21)

Etin Faydaları Nelerdir:
Kırmızı et (sığır, koyun, deve) ve beyaz et (kümes hayvanları ve bıldırcın gibi kuş etleri) proteinin ana kaynaklarıdır. İnsanların protein ihtiyacının büyük bölümü etle karşılanır. Protein, hücre yapısının temel organik maddesidir. Proteinsiz yaşam olmaz. Protein hücre yapımı ve çalışması için kullanılır. İşte bu yüzden protein; büyüme, gelişme, sağlıklı yaşama ve zekâ gelişimi gibi insan hayatıyla ilgili her türlü olayda rol oynar. Bununla birlikte,  et içerisinde bulunan mineraller sayesinde kansızlığı önler, etin kan yapıcı özelliği vardır. Zihinsel gelişmede büyük yararı vardır. Et ile beslenen canlılar daha zeki ve çevik olurlar. Et içerisindeki vitaminler insanların ihtiyacı olan ana vitaminlerdir. İnsanları daha canlı ve diri tutar. Etle beslenen insanlar daha sağlıklı hastalıklara dirençleri daha iyidir.

Etin faydası bu kadar fazla iken etin zararları var mıdır? Sorusu aklınıza gelebilir. Etin zararları kısaca şöyledir; Etin tüketimi aşırı şekilde yapıldığında gut hastalığı, damar sertliği, kalp hastalıkları, sinir hastalıkları ve sindirim bozuklukları gibi problemler çıkardığı bilinmektedir. Birde ayrıca etin yanlış pişirilmesinden kaynaklanan kanserojen olgularda olabilmektedir.

Eti dikkatli ve özenle tüketmemizde yarar vardır.

 

ÜZÜM

ü

“Şüphesiz takvâ sahipleri için de (her korku ve kaygıdan) kurtuluş (ve cennette) bahçeler, bağlar, …(Nebe-31, 32)

Mealin tefsirinde bağların üzüm bağları olacağı zikredilmiştir.

Üzümün Faydaları:
Kalbi kuvvetlendirir. Cilt güzelliğini sağlar. Şişmanlıkta faydalıdır. Bedeni ve zihni gücü artırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Hamilelerin mide bulantısını önler. Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. Besleyicidir. Kan yapar. Kabızlığı giderir. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karşı koruyucudur. Böbreklerdeki kum ve taşları düşürmede yardımcı olur. Kuru üzüm damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır.

Siyah üzüm çekirdeği ve kabuğu bağışıklık sistemini güçlendirir. İçinde bulunan bor minerali beyin fonksiyonlarını arttırmaya yarar. Üzüm çekirdeği alerjiyi önleyici etkiye sahiptir. Üzüm çekirdeğinin bağ dokusunu güçlendirici, cildi daha sıkı ve elastiki yapıcı etkisi vardır.

Üzümden elde edilen, Anadolu’nun geleneksel gıdalarından şıra, demir, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından zengin ve besleyicidir.

Yapılan çalışmalar, üzüm tüketiminin çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemlerine de faydalı olduğunu göstermektedir.  Kuru Üzüm, vücuda enerji verir, balgam sökücüdür, kan yapıcıdır, karaciğer için yararlıdır, göğüs hastalıklarına iyi gelir, eklem iltihaplarına karşı faydalıdır, hafızayı güçlendirir.

Üzüm pekmezi, vücuttaki kan miktarını arttırır, doğal bir enerji deposudur, iştah açıcıdır. Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olduğundan dolayı şeker hastalığı olanların fazla miktarda tüketmemesi gerekir.

 

HURMA

Adsız

“(Bu iki cennetin)içlerinde (görülmedik )meyve, hurma ve nar vardır.”(Rahman-68)

“ Bu kelimelerdeki tenvin, onları benzeri görülmedik derecede nekreleştirerek (bilinmez yaparak) üstün kılmaktadır. Bunların yemiş olmaktan başka yemek ve ilaç olmak gibi bir özelliklerinin olduğu da kastedilmiştir…”(2)

Hurmanın faydaları nelerdir:
Hurmanın tıbbi olarak faydalarının tespit edilmesi ancak yakın tarihlerde mümkün olmuştur Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır. Kuran’da yaklaşık 1400 sene evvel Meryem suresinde,  Hz. Meryem’e, hem kendisine enerji ve canlılık verecek hem de bebeğin tek gıdası olan sütün meydana gelmesini sağlayacak “hurma” yemesini bildirerek bu bilgi verilmiştir ki Kur’an’ın hikmetini apaçık ortaya koymaktadır. Peygamber efendimizin döneminde kıtlık olması ve bazen yalnız 1-2 hurma yiyerek öğün geçirdiklerini biliyoruz. O dönemde Mekke ve Medine’de hurma yetişiyor olması da bir hikmettir. Çünkü hurma tek başına içinde barındırdığı zengin vitamin ve minerallerle donatılmıştır. Günümüz bilim adamları, insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedir(o dönemde su yerine zemzem içtiklerini düşünürsek Allah’ın lütuflarındaki hikmetleri daha iyi idrak etmiş oluruz herhalde).

Hurmada bulunan oksitosin maddesi modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Doğum sonrasında ise anne sütünü arttırıcı etkisi de vardır. Ayrıca hurmada insan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan bir şeker türü vardır. Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil, meyve şekeri früktozdur.  Kan şekerinin hızla yükselmesi şeker hastaları için tehlikelidir. Ayrıca gözde görme kaybına kadar varan rahatsızlıklar, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi pek çok hastalığın en önemli sebebi kan şekerinin hızla yükselmesidir. Şimdilerde bazı yerlerde tatlı üreticileri şerbetlerini normal şeker yerine hurmadan elde edilen şekerden yapmaktadır. Bizde tatlı yeme isteğimizi hurma ile bastırırsak daha sağlıklı olur. Hurma iskelet ve kemik sistemi için gerekli fosfor ve kalsiyum içerir. Ayrıca vücut için gerekli magnezyum, A vitamini, B1, B2, B3, B6, B9 vitaminlerini, potasyum, demir içerir. Kısaca görülüyor ki hurma tek başına bir insanın günlük hareket ve enerjisini sağlayıp yaşamını idame ettirecek kadar güçlü bir besin kaynağıdır.

 

KİRAZ

m

“ (Onlar, cennette) dikensiz Arabistan kiraz ağacı…”(Vakıa 28)

Mealin tefsirinde cennetteki ağaçların dikensiz olacağı zikredilerek hiçbir şeyin cennet ehline sıkıntı vermeyeceği, cennetin bütün nimetlerine zahmetsizce ulaşılabileceği zikredilmiştir.(3)

Kirazın Faydaları:
Boşaltım yollarına çok çeşitli faydaları bulunur. İdrar söktürücü özelliği vardır. Kabızlık sorununu da giderir. Kabızlık sorunu yaşayan kişilerde ishal etkisi yapar. Bu yönüyle sindirim sistemini rahatlatması da faydaları arasındadır. Aynı şekilde hazımsızlık sorununu da gidermiş olur. Yediğiniz yiyecekleri kolaylıkla sindirebilirsiniz. Böbreklerdeki toksin maddeleri yok eder, vücuttan atılmasına yardım eder. Safra kesesinde taş, böbreklerinde kum bulunan kişilerin bu şifalı meyveyi tüketmesi tavsiye edilir. Ateş düşürücü özelliği de bulunan bu leziz meyve, aynı zamanda karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir. İyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca vücuda güç verir ve vitamin eksikliklerini de gidermeye yardımcı olur. Yapısında bolca fosfor bulunduran bu meyve, sinirlerin kuvvetlenmesini dolayısıyla sakinleşmenizi de sağlar. Bütün bu özelliklerinin yanında aynı zamanda kalp dostu bir meyvedir. Bu meyveyi tüketen kişilerde kalp ve damar hastalıkları riskine yakalanma oranında düşüş görüldüğü gibi, romatizma, eklem, kas ve kemik ağrılarına karşı da büyük fayda sağladığı belirtilmiştir. Kolesterolün dengelenmesine yardım eder. Ayrıca kan şekerinin düşürülmesine de fayda sağlar. Gut hastalığı için de yararlıdır. Düzenli tüketildiğinde uykuya dalmayı kolaylaştırır ve uyku saatlerini düzenler.  Kiraz, beyin fonksiyonlarını geliştirip Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltıyor.

 

MUZ

mm

“… meyveleri kat kat dizilmiş muz ağaç(lar)ı, …(Vakıa-29)

Mealin tefsirinde meyvesi aşağıdan yukarı istifli, sıvama muz kast edildiği zikredilmiştir. Bazıları, muz olmadığını söylemiştir. Bunun dünya muzuna benzer, meyvesi baldan tatlı bir ağaç olduğu zikredilmiştir. Daha başka türlü mânâ verenler de vardır.(4)

Muzun Faydaları:
Vücudun ihtiyacı olan pek çok vitamin içerdiğinden dolayı çok besleyici ve sağlıklı bir meyvedir. Kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Sinirleri güçlendirir ve yorgunluğu giderir. Böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır. İshali kesmek için etkilidir. Ağır hastalıklar ve ameliyatlar sonrası iyileşmede yardımcıdır. Muz midenin dostu olan meyvelerden biridir. Midenin korunmasını ve güçlenmesini sağlamaktadır. Gastrit ve ülser rahatsızlığına da yararlıdır. Kalp ile damarların sağlığı için koruyucudur.  Adet dönemi ağrılı olan hanımlar muz yiyerek bu problemlerini ortadan kaldırabilirler. Vücudun ve beyinin yorgunluğu muz sayesinde giderilir, iyi bir enerji kaynağıdır. Kaslardaki spazm ile krampları çözer. Öksürüğe ve de göğüs ağrıları için faydalıdır.

 

NAR

pk

“(Bu iki cennetin)içlerinde (görülmedik )meyve, hurma ve nar vardır.”(Rahman-68)

Narın Faydaları Nelerdir:
İster tek tek tanelerini yiyerek tüketelim, ister suyunu sıkarak içelim, nar pek çok derdin devasıdır.  Mucizevî bir şifa kaynağıdır. Nar yemeklerden sonra yenirse yemeği hazmettirir. Narı veya içindeki beyaz etli kısmı yemek mideyi kuvvetlendirir. Nar suyu içmek kalp çarpıntısını giderir. Narın antioksidan deposu olması kalp hücrelerinin sağlıklı kalması konusunda önemli rol oynar. Mide iltihapları ve ağız yaralarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kansere karşı uygulanan koruyucu diyetlerin en başında yer alır. Kandaki kolestrol oranının ve tansiyonun düşmesinde yardımcıdır. İdrar söktürür, cildi güzelleştirir.

 

BAL

bal

“ Rabbin bal arısına şöyle vahyetti:(5) “Dağlardan, ağaçlardan ve (halkın sizin için) kurdukları çardaklardan (göz göz) evler edin.”

(Âyet-i kerîmede görüldüğü gibi bal arısının bal yapacağı çiçeği bilmesi, bulması, hatta bunun için ta uzaklara gitmesi bir sevk-i tabiî (içgüdü)nün değil, ilâhî sevkin neticesidir. Allah’a inananlar, buna da böyle inanır.)

“Sonra meyve (ve çiçek)lerden ye. (Bunun için) Rabbinin (bal yapımı için) kolaylıklar gösterdiği (öğreti) yollarına boyun eğerek gir.” Onların karınlarından rengârenk(6) bir içecek (bal şerbeti) çıkar ki o, insanlar için bir şifa(7) (kaynağı)dır. Şüphesiz ki bunda düşünecek bir toplum için bir ibret (ve Allah’ın kudretine işaret) vardır.”(Nahl-68,69)

Balın faydaları nelerdir:
Bal, gerek içinde bulunan vitaminler ve minerallerle, gerekse yapısal özelliklerinden dolayı, insanlar için tam bir şifa kaynağıdır.  Bal çok iyi bir enerji kaynağıdır. Besleyici değeri çok yüksek olan bal, kansızlar için kan deposudur,  kanı temizler, kan dolaşımını düzenler Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Boğaz ağrılarına ve iltihaplara şifadır. İdrar söktürücüdür. Mide ve bağırsaklardaki yaralara ve karın ağrısına iyi gelir( kabızlara sıcak bal şerbeti, ishale ise soğuk bal şerbetinin şifa olduğu peygamber efendimizin hadislerinde geçmektedir).  Sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır.

 

SÜT

Milk_glass

“Sizin için sağılan hayvanlarda da bir ibret (ilâhî kudrete bir işaret) vardır. Size onların karınlarındaki fers (midede sindirilmiş gıdalar) ile kan arasından, içenlerin boğazından kolaylıkla geçen halis bir süt içiririz.”(8) (Nahl-66)

“ Muttakilere (Allah’ın emirlerine uygun yaşayan ve karşı gelmekten sakınanlara) vaad edilen cennetin sıfatı (şudur): İçinde (hiç özelliği) bozulmayan sudan ırmaklar, tadı hiç değişmeyen sütten ırmaklar, içenlere (her an) lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır… (Muhammed-15)

Sütün faydaları nelerdir:
Ayetlerde görüldüğü üzere süt hem dünya hem de cennet gıdasıdır. Kur’an da ismi geçen sütün vücuda faydaları ise doğar doğmaz başlar. Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip. Ayrıca annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirme. Anne sütü,  bebeklerin ileriki yaşlarında, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha zeki olmalarına katkı sunar. Ayrıca süt kemik erimesini önler. Enfeksiyonlara karşı çok etkilidir. Sindirim sistemini düzenler Ülseri yok edebilir. Beyne enerji gitmesini sağlar Diş çürüklerini önler. Tansiyonu düşürmede etkilidir. Kolestrolü yağsız süt ile düşürebilirsiniz. Kasları güçlendirir. Hücrelerin onarılmasına yardımcıdır.

 

ZENCEFİL

k

“ Orada karışımında zencefil olan (dolu) kadehlerde (cennet şarabı) içirilir.”(İnsan-17)

Kur’an da adı geçen tek baharattır. Zencefilin kökü baharat olarak mutfaklarda ya da tıbbi amaçlarla çeşitli şekillerde kullanılır. Kokusu kuvvetlidir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir:
Zencefili et yemeklerinde, çorbalarda, soslarda hatta kurabiye ve ekmeklerde bile kullanabilirsiniz. Ama daha fazla istifade etmek için çiğ halde kullanmakta fayda var. Bunun için de zencefilli bal en etkili yöntem. Zencefilli balı da şöyle hazırlayabilirsiniz, 1 kg. süzme kara kovan balına 25 gram toz zencefil karıştırın ve sabah akşam 1 tatlı kaşığı, tercihen aç karna tüketin.

Hem bedensel hem de zihinsel fonksiyonları canlandırıcı etkileri var, kan dolaşımını hızlandırıyor, vücuttaki tüm dokuların kanlanmasını artırıyor. Bu da kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Mide şikâyetlerine ve sindirim bozukluklarına da faydalı. Kan şekerini dengeleyici özelliği var. Kan şekeri dalgalanmalarının kişinin her durumda kendini kötü ve yorgun hissetmesini sağlar. Bu nedenle yemek sonrası içeceğiniz bir fincan zencefil çayı hem sindirime yardımcı olur hem de yemekle kazara aldığınız mikropları öldürür. Yemek sonrası kan şekeri dalgalanmalarını ve buna bağlı yorgunluk hissini de önler.

Bedeni ısıtır, terlemeyi sağlar. Hazırlanan çayı ile gargara yapılırsa boğaz ağrılarını geçirir. Öksürük,  grip, soğuk algınlığı ve öteki solunum yolları hastalıklarında, ısıtıcı ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda bir çay kaşığı toz zencefil bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp macun yapılarak yenildiği zaman insanın içini ısıtarak bronşlarını açar ve temizler. Balgamı söktürür, öksürüğü keser. Zencefil aynı zamanda iyi bir zihin açıcıdır, hafızayı güçlendirir. Zencefil yeni projeler üretmek isteyen insanların ilacıdır, beyni canlandırır.  Ayrıca iştah açar ve kabızlığa karşı kullanılabilir.

Zencefil içerisindeki bir etken madde ile romatizmal hastalıklarda ağrıyı azaltıcı ve iyileşmeye yardımcı bir rol oynar. Ayrıca, taşıt tutmalarına, hamilelik kusmalarına ve genelde kolay midesi bulanan kişilere yardımcıdır. Bu tarz problemlerde özellikle limonla beraber kullanılırsa daha da ferahlatıcıdır.

Gelecekte zencefilin kanser ilaçlarında kullanılabileceğini belirten uzmanlar, kesin etkinin belirlenmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu özellikle vurguluyor ve kanser hastalarını zencefile hücum etmemeleri için uyarıyor.

Şenay Kaçar

 

Kaynaklar:

Ayet Mealleri Feyzu’l Furkan

(1,2, 3, 4)Kur’an-ı Kerim Tefsiri(Elmalılı Hamdi Yazır)

(5) Bilgi onun içgüdüsüne Allah tarafından yüklendi.(Feyzu’l Furkan)

(6) Arının yaşına, cinsine ve bal aldığı çiçek ve meyvelerin tabiatına göre beyaz, sarı, siyah vb. (Beydâvî; Celâleyn) .(Feyzu’l Furkan)

(7) Âyet-i kerimede “şifâun” lafzı nekre (belirsiz) geldiğinden “Bal her hastalığa şifadır.” denilmiştir .(Feyzu’l Furkan)

(8) Karın veya midede sindirilmiş gıdaların yararlı maddeleri bağırsakta kılcal damarlarla emilip kana karışır. Karaciğere giden besin maddelerini içeren kan, orada toksin (zehir) kontrolü yapılıp arındıktan sonra yine kan yoluyla dişinin meme organına gider ve içindeki besin maddeleri meme hücreleri sayesinde süte dönüşür. Âyette olay, sebep ve netice olarak kısaca bildirilmiş, fakat Allah’ın kudreti, konu üzerinde düşünme ve araştırma yolu insanlara bırakılmıştır. .(Feyzu’l Furkan)