Bir Dünya Paydosu İtikâf | Kadın ve Aile

Bir Dünya Paydosu İtikâf

unnamed

BİR DÜNYA PAYDOSU İTİKÂF

BİR CENNET MOLASI

BİR ÂHİRET TENEFFÜSÜ

Zaman geçiyor diye başlıyor çoğu yazılar ve yakarışlarla devam edip gidiyor. Kayıp giderken kum taneleri gibi ellerimizden vakitler, mahzun vedalar içeriyor. Durdurulamaz bir hızla ilerlerken zaman, inananlar için hangi diliminde olursa olsun bir kıymet saklıyor gizillerinde meridyenler. Koordinatları nerede olursa olsun coğrafyalarımızın üzerimize serin rahmet rüzgârları üflüyor takvimler. İftar ve sahur koşturmacaları arasında heba olmaması gereken anlardayız. Cennetten azat olmanın kıyısında duruyoruz ne müthiş! Son on gün. Her anı duayı zikri şükrü tefekkürü hak eden günler… Bu nimetleri hak edenlerin kıymetini bildiği günlerdeyiz. Bize değer katan tövbe fırsatları sunan değişim için düğmeye basmamıza vesile olan zamanlardayız.

İtikâf, nebevi bir miras, biricik peygamberimizin vefat edinceye kadar hiçbir bahaneyle terk etmediği anlamlı miras.  Savaş, yokluk, zaruret ve sair tüm sıkıntılara rağmen ihmal etmediği, çokça tembih ettiği ehemmiyet gösterdiği münzevi bir ibadet. Ramazanın son on gününde bizlerin de yavaşlamak, değişmek, güçlenmek, arınmak, kalkınmak, kurtulmak, hayırlara gark olmak, affolunmak için, dünyaya dur sen orada diyebilmek için büyük bir fırsat. Bir köşeye çekilmek ezkâr ile dua, tefekkür, ilim ile meşgul olabilmek… Sanki bir cennet molası. Bir ahiret teneffüsü, bir dünya paydosu…

Her şey bildiğimiz gibi ama bu sene kulağıma ne güzel şeyler geldi bu yazıyı yazmam için hemen belirtmeliyim. “GENÇ İTİKÂF” bu güzel ibadeti yapmaları için gençleri teşvik etmek ne güzel bir fikirdir. Zamanın ve fitnelerinin aleyhimize işlediği ihtiyar dünyada ne mümince bir duruş. Bu duruşu gencecik kimselerin gerçekleştirmesi. Düşünenleri ve hayata geçirilmesinde emek verenleri Allah lütfuyla ödüllendirsin.

Vaktiyle rahmetli Mahmut Esad Coşan hoca efendinin bu konuda ısrarlı ve özendirici teşvikleri olmuştu. Sanki kulaklarımda çınlıyor şimdilerde. Hoca efendi konuşmasının sonunda “çok güzel şeyler olacak göreceksiniz” diyordu. Elbette olmaz mı? Gencecik, inanmış, günah yükü en az, nur yüzlü, mümin evlatlarımız itikâfa girerlerse ne güzel şeyler olacaktır. Dünya onların dualarıyla şenlenecektir. Çocuklar onların ezkârıyla neşelenecektir yeryüzünde, mazlumların gözyaşları silinecektir bundan sonra. Allah zalimleri kahredecektir o gençlerin hatırına. Aziz milletimiz, kutsal vatan toprağımız, korunacaktır her türlü şerden, kazadan, beladan, sıkıntıdan, afetten. Ve bereket yağacaktır sağnak sağnak üzerimize,

Allah Ramazanı Şerifin son on günlük zaman diliminde itikâfa girecek olan genç kardeşlerimizden razı olsun. Bu projenin değerli sahiplerine cenneti ihsan etsin. Her işlerini rast getirsin. Dünya ahiret bütün müşküllerini çözsün. Zihinlerine kuvvet ve bereket versin. Tebrik etmekten çok daha fazlasını hak eden güzel insanların sayısını arttırsın Rabbimiz. Helal ve sağlıklı beslenmenin, yeşili sevip doğayı korumanın, sofrada sıfır atık sağlamanın ve daha nice güzel projelerin membaı olmayı Allah bu kardeşlerimize bahşetmiş. Bizlerde onların izinde yanlarında arkalarında bulunmaktan çok gururluyuz.

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Ramazan’ın son on gününde itikâfa çekilirdi.” [Buhârî, İ’tikâf 1]

Özellikle gençlerin itikâfı tanımalarını, sevmelerini ve bu güzel sünneti yaşamalarını sağlamak amacıyla yola çıkan “Genç İtikâf Grubu”, Gençleri, mânevî gelişimleri için çok önemli bir fırsat olan itikâfla buluşturuyor. Bu sene itikâf çalışmalarında “DEĞİŞİM“e vurgu yapacaklar.

Bu Ramazan, Türkiye’de ve dünyada farklı ülkelerde itikâf programları organize edecek olan Genç İtikâf Grubu, aynı zamanda www.itikaf.org internet sitesi ve sosyal medya üzerinden tüm kamuoyuna yönelik itikâf tanıtım çalışmaları da düzenleyecekler.

Betül Şatır