Bayramımız Bayram Olsun   | Kadın ve Aile

Bayramımız Bayram Olsun  

IMG_3743 copy

Bir ramazan klişesi olarak “nerede o eski ramazanlar”, ” nerede o eski bayramlar”  şeklindeki veryansınlar hepimizin malumudur. Hemen hemen her yaklaşan bayramda günümüz bayramlarını çeşitli örneklerle geçmiş bayramlarla mukayese etmek adeta gelenekselleşti. Modern insan şimdilerde bir türlü eski bayramlarda bulduğu hazzı ve huzuru hissedememenin verdiği o manevi boşluğu anlamlandırmaya çalışıyor, soruyor, sorguluyor fakat kendine makul cevaplar bulamıyor. Bu çözümsüzlükten kurtulmanın yolu belki de aynayı kendimize tutmak.  Zira ramazan da bayramlar da her zaman aynı kutsiyette, aynı güzellikte olup Rabbimiz tarafından mübarek kılınmış zamanlardır.  Değişip duran, maddi hırsları ile manevi dünyasını kör, topal, sağır bırakmış, “ben, ben” dedikçe kendini yapayalnız bulmuş bizleriz.  Ne zaman ve niçin başladı bu değişim? Nasıl çepeçevre sarıp esir aldı bizleri?

Zannederim ki komşularımız kapımızı çalmaya bile çekinir olduğundan, borç isteyen dostumuzu düşünmeden geri çevirdiğimizden, rızık kaygısıyla “veren el” olmaktan korktuğumuzdan, çocuklarımıza büyüklerine hürmeti sevdirmek yerine,” ben ettim sen etme”, “ben çektim sen çekme”, ” aman kimseye kendini ezdirme” öğüdünü aşıladığımızdan beridir bayramlarda içimizde koşan çocuk çoktan terk etti bizleri. Şimdiyse durmuş hak etmediğimiz, layık olmadığımız o huzurun ısrarla nereye saklandığını merak ediyoruz.

Özlemini duyduğumuz o uhuvvet ve muhabbet dolu bayramlarla kucaklaşabilmek için önce darma duman olmuş iç dünyamızı yeniden tesis etmek, yüce dinimizin fıtratına ters düşüncelerimizi bir kez daha gözden geçirmek gerektiğine inanıyorum. Ertesi gün bayramlaşacağı arkadaşlarının hayaliyle uykuları kaçan, evinde pişen bir tepsi baklavanın, cebine giren birkaç şekerin, aylar sonra ilk kez giyeceği yeni bir elbisenin mutlu edebileceği çocuklar yetiştirmek ve hasretle andığımız bayramları geri getirmek hem bizlerin elinde hem de sorumluluğunda olsa gerek. Âdet yerini bulsun diye değil hakkını vererek geçireceğimiz, dünyamıza yeniden girmesini arzu ettiğimiz güzelliklere layık olacağımız nice bayramlar dileğiyle tüm İslam âleminin bayramı bayram olsun, mübarek olsun.

Rumeysa Albayrak Güney