Bahara Yolculuk Başlıyor | Kadın ve Aile

Bahara Yolculuk Başlıyor

Tülay Arsal

Yoğun yaşadığımız şu modern dünyada her beş kişiden dördünün hep aklında gitmek, gezmek, seyahate çıkmak yatar. Hatta gezenlere gıpta eder, kendisi gidemese bile içten içe bir özenir.

Arada gidebilenlere “hayat sana güzel diyerekten vicdan yaptırır”.

Hayat hepimize güzel. Allah-u Teâla Hz.leri adaletli. Hepimize öyle nimetler bahşetmiş ki. Bazen bu nimetlerin varlığını unutup, yokluğunu görmediğimizden şükrümüz azalıyor. Sana başka bir şey vermiş, karşındakine daha başka bir şey vermiş.

Yolculuk etmek… Başka dünyaların olduğunu bilmek, önyargılardan sıyrılıp açılmak, kendini yenilemek için gitmek… Kişinin acizliğini görmesi için çok iyi fırsat.

Yolculuk her zaman uçakla, arabayla, trenle vs. yapılmaz. Şimdiler bahar geliyor. Ağaçlar yeşeriyor, dallar meyveye duruyor,  hisler uyanıyor, gönüller canlanıyor, ruhlara bir tazelenme geliyor.  Yolculuk şimdi başlıyor. Bahar insanın iç yolculuğuna çıkması için çok güzel bir vesile.

Bu bahar kendinize bir iyilik edin. Bitmeyen işler, okunmayan kitaplar, dinlenmeyen müzikler, hep yaparım, bir vakit gelir önüme alırım dediğiniz işler arasında kendinize bir iyilik yapın ve yola çıkın. Bahar yolculuğuna.

Aylardır âtıl olan ağaçların nasıl canlandığına bakın, dal dal olan sapların ucunda açan çiçekleri siz de gördünüz değil mi? Ihlamur ağaçlarının yanına yaklaşırken burnunuza gelen mis gibi kokular kim bilir sizleri nerelere götürüyor?

Hele de erik, kiraz, elma ağaçlarının bayram havasındaki renkli çiçekleri insanı mest ediyor…

Yağmur yağdığında toprak bir başka kokuyor. Başlayan yağmurlar kıştan kalan üzerimizdeki negatif halleri alıp götürüyor adeta. Kış gibi ruhumuzda biriktirdiğimiz üzüntüleri, kırgınlıkları, beklentileri bahar onarıyor.

Yüce Rabbimiz toprağın altındaki böcek, karınca, hayvan ne varsa nasıl uyandırıyor. Zamanı gelince onlar da kendilerini gösteriyor.  Yağan yağmurun tek damlası kim bilir hangisine gidiyor? Damla yere düşünce hangi karınca veya böcek su içiyor. Hangi vitamin toprağa karışıyor?

Evet, bir iyilik edin ve bahar yolculuğuna çıkın. Biletsiz, külfetsiz, zahmetsiz bir yolculuk. Rabbimizin bizim için çevremizi bezediği binbir türlü çiçekleri seyrederek, uyanan doğayı zihninizde resmederek çıkın bu yolculuğa.

Yenilenmeyi, uyanmayı gördükçe insanın içi kıpır kıpır oluyor. Yeni yerler keşfetme arzusu da yükseliyor.

Şimdi değilse ne zaman diyerek. En iyi zaman bana duyurulan, bilgilendirilen zamandır diyerek yolculuğunuzu ertelemeyin.  Bahar yenilenmek için en büyük fırsat.

Belki bu bahar son baharınız. Sevdiklerinize, ailenize, arkadaşlarınıza, dostlarınıza, çevrenizdekilere başta kendinize bu iyiliği yapın.