Bağlanma | Kadın ve Aile

Bağlanma

downloadfile-7

İnsana ait en temel özelliklerden birisidir bağlanma. Bağlanma olmadan cenin hayat bulmaz. Anne karnında rahim duvarına göbek bağı ile bağlanan bebek beslenmesini ve büyümesini buradan sağlar. Annenin kanından geçen proteinler vitamin ve mineraller bebeği günbegün büyütür gelişimini sağlar. Annenin mutluluğu kandaki seratoninden bebeğe geçer oda mutlu olur, yaşadığı kaygı ve üzüntülerde yine stress hormonu ile bebekte kaygı düzeyini yükseltir. Bebek annenin içinde anneden farklı fakat ondan beslenen bir varlıktır.

Doğum bebeğin normal gelişiminin sonucu anneden fiziksel kopuş sürecidir. Her doğum bir travmadır aslında. Bir kopuş bir ayrılıktır. Bütün bağlılıklarda böyledir. Muhtaç olanın onu besleyip büyütene belli bir kıvama gelene kadar bağlanması.

Maddi ve manevi olarak kendi varlığını gerçekleştirme süreci. Bedensel olarak büyüme ve gelişme için beslenme neyse ruhsal olgunluk içinde bağlılık odur. Her kişinin manevi gelişimi, doğru yere sağlıklı bağlanmakla mümkündür.

Bizler bağlanma motiflerimizi çocukluğumuzdan getiririz. Ebeveynlerimizin tutumları genetik kodlarımız ve çocukluğumuzdaki öğrenmeler bizim bağlanma tarzımızı belirler. Hayatımızdaki en doğal şey, sağlıklı, fıtrata uygun, sağlam kaynağa dayanıp, oradan beslenmektir. Ancak fıtratımız bozulduğunda, nereye ne şekilde bağlanacağımızı bilemez ve savrulur gideriz. Hiç içinize dönüp baktınız mı? Bağlılığınız neye… veya kime… Bu bağlılıktaki ilkeniz ne? Ve bu bağlılığın sonu nereye gidiyor? Bizi saf ve duru bir kaynağa bağlanmaktan alıkoyan şey ne?

Nefsimizin bitmek tükenmek bilmeyen arzuları mı? Ya da yüzyıllardır insanoğlunu kandırmakta ustalaşmış şeytan ve avanesi mi? Bize hangi yumuşak karnımızdan yaklaşıp alt etmeye çalışıyorlar… Bizim burada tutumumuz ne? Nasıl olmalı?

Değişimi yakalamak için, kökten değişim için, ilk önce bağlılıklarımızı ve bağımlılıklarımızı sorgulamalı değil miyiz?

Hadi gelin hep birlikte ilk önce gönül evimize doldurduğumuz çerçöpleri temizlemekle başlayalım… Çıkaralım gönlümüzden dünyaya ait bütün gereksiz bağlılıkları… Bakın o zaman dünya ne kadar geniş ve ne kadar özgür görünecek karşınızda… Ve gerçek bağlılığın sonu olan cennet yolu açılacak (inşaallah)

Psk. Saliha Şekkeli