Aydınlatmada Tasarruf | Kadın ve Aile

Aydınlatmada Tasarruf

Evlerde aylık elektrik faturalarının yaklaşık %20’si aydınlatma amaçlı kullanıma aittir. Verimli aydınlatma hem faturalarda hem de gözlerde rahatlama sağlayacağından daha düşük faturalar ve daha kaliteli aydınlatma ile memnun edici sonuçlar elde edilecektir.

Aydınlatmada enerji tasarrufunun basit tedbirlerle sağlanması bizim için önemli bir avantajdır. Burada önemli olan konuya gereken ilginin gösterilmesidir. Aydınlatmada enerji tasarrufu, aydınlatmanın kalitesini düşürmeden iyi bir aydınlatmanın gereklerini yerine getirerek yapılmalıdır. ıyi bir aydınlatma daha verimli aydınlatma elemanlarıyla sağlandığı için, sonuçta aynı aydınlatma seviyelerini daha az enerji tüketimi ile sağlamış oluruz.

Dilerseniz aydınlatmada ne gibi tedbirler alarak tasarruf sağlayabileceğimize bir bakalım:

— Halk arasında enerji tasarruflu ampul olarak bilinen Kompakt Floresan Lambalar, normal lambalardan 5 kat daha az enerji tüketirler ve 10 kat daha uzun ömürlüdürler. Bir kişi evinde, normal ampul ile enerji tasarruflu ampulü değiştirerek, yıllık 74 YTL’lik elektrik masrafından kurtulmuş oluyor. Ampülleri yenilemenin vakti gibi görünüyor.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, herkes bu şekilde bir yenilemeye giderse, Türkiye çapında büyük miktarlarda elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.

Evlerde kompakt floresan lamba kullanımının enerji tasarrufu açısından önemine değinen (İTÜ) Enerji Enstitüsü Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil’in araştırmasına göre “16 milyon 235 bin 830 konuttan her birine yalnızca bir kompakt floresan lamba takarak elde edilen tasarruf, bir elektrik santralının bir yıllık elektrik üretimine eşit. Bu, çok kısa sürede sonuçlarını görebileceğiniz ve kolay uygulanabileceği düşünülen bir proje.” Biz de en kısa zamanda üzerimize düşeni yapmalıyız, saygıdeğer dinleyiciler.

Lamba Tipi 100WAkkor Flamanlı 23W Kompakt Florasan
Satınalma fiyatı $0.75 $11.00
Lamba ömrü 750 saat 10,000
Günlük kullanım saati 4 saat 4 saat
İhtiyaç duyulan lamba sayısı 3 yılda 6 adet 6.8 yılda 1 adet
Toplam lamba maliyeti $4.50 $11.00
Lümen 1,690 1,500
Toplam elektrik maliyeti 8cent/kilowatt-saat $35.04 $8.06
Toplam maliyet(3 yıl süresinde) $39.54 $19.06

 

— Eğer kullanıcının bütçesi bir defada bir çok flüoresan lamba almaya elvermezse, geride kalanları değiştirmek için her ay bir değişim şeklinde tüm evinin aydınlatmasını yenileyebilir. Çünkü kompakt floresanlar fiyatları diğerlerinden daha pahalı olsa da 2 yılda kendilerini amorti ederler. Bu değişim uzun vadede bize çok kazanç sağlar.

— Bu arada size bir püf nokta Kompakt floresan lambaları ambalajlarının üstündeki büyük A simgesinden tanıyabilirsiniz

— Zamanlayıcılar, fotoseller ya da yaklaşım sensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerji tasarrufu sağlar.

Özellikle apartmanlarda sensörlü apartman aydınlatması kullanın. Tavana monte edilen bu lambalar mikrodalga algılama sistemi sayesinde 1metreden 8 metreye kadar altından geçen cisimleri görerek yanıyor ve ışığın açık kalma süresinin 5 saniye ile 15 dakikaya kadar ayarlanmasına imkan veriyor. Bu da apartmanın boş bölgelerinin gereksiz aydınlanmasının önüne geçerek, gereksiz ışık yanmasını önlüyor.

Aydınlatmada daha başka yapabileceğimiz basit tasarruf tedbirleri ise şöyle:
— Lambalarınızın daha iyi çalışması için belli aralıklarla kuru bezle temizleyin. Kirli ve tozlu lambalar, yüzde 25 daha fazla enerji tüketir. Bulanık görünüşlü kompakt floresan lambalar kesinlikle kullanılmamalı.

— Odadan ayrılırken lambalar kapatılmalıdır. Aile bireylerine odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olabilir.
— Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalı, odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmeli. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.
— Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 watt’lık bir halojen lamba, iki kat fazla watt’lı standart bir reflektör lamba yerine takılırsa yine aynı aydınlatma elde edilir.

— Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renkli seçilmelidir. Dekorasyonla ilgili ayrıntılı bilgileri yine bizim programımızda bulabileceksiniz.
— Lamba ışık çıktısı verimli olarak kullanılmalıdır. Işığın yayılmasını önleyen çıktılar aydınlatmayı azaltır.
— Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar.
— Dekoratif lambalar ışığı sizin istemediğiniz yönlere gönderir. Açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler.

Bu tasarruf tedbirlerini dikkate alarak yaşantınızda değişiklikler yaptığınızda faturalarınızdaki değişimi sizde göreceksiniz. Yeni bir ev için veya mevcut olanın değiştirilmesi amacıyla yeni lambalar ve aletler satınalınacağında, ekonomik gücün yetebileceği en verimli olanlar alınmalıdır.[1]


[1] http://www.eie.gov.tr/turkce/en_tasarrufu/konut_ulas/en_tasarruf_bina_ay.html