Alzheimer Riski Kimde Daha Az? | Kadın ve Aile

Alzheimer Riski Kimde Daha Az?

Zihinsel açıdan aktif olanlarda, düzenli fiziksel aktivite yapanlarda, Akdeniz usulü beslenenlerde ve evlilerde Alzheimera yakalanma riski daha az…

Alzheimer beyinde hücre kaybıyla seyreden bir hastalık… Unutkanlıkla başlıyor, yavaş yavaş kişilik değişiklikleri gelişiyor. Daha sonra konuşma ve kelime zafiyetleri oluşuyor, son aşamada ise kişiyi bakıma muhtaç hale getiriyor.

Türkiye Alzheimer Derneğinin meslektaşlar arası bilgi birikimini paylaşmak, işbirliğini arttırmak ve Alzheimer hastalığıyla savaşmak için hedef belirlemek amacıyla düzenlediği “1. Ulusal Alzheimer Kongresi” başladı.

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Emre, İstanbul’un Kadıköy bölgesinde yapılan çalışma ile 70 yaşın üzerinde yüzde 10 oranında Alzheimer hastasının görüldüğünü söyledi.

“Türkiye geneli düşünüldüğünde, yaklaşık 350 bin Alzheimer hastası olduğunu varsayıyoruz” diyen Emre, bu hastalığın yaşlılıkta normal karşılandığını ancak bu bakış açısının, hastalığın tanınmasını geciktirdiğini belirtti.

Hastanın Koluna Bileklik Takılmalı
Alzheimer hastalarının kollarına bir bileklik takması gerektiğini ifade eden Emre, bu bilekliklerin, unutkanlık nedeniyle kaybolduklarında bulunma ihtimalini arttıracağını söyledi.

’’1. Ulusal Alzheimer Kongresi’’ Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu da hastalığın, önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu belirtti.

Kongrede, hastalığa tanı konulması, çeşitli alanların tedavi uygulama şekli ve klinik olayların tartışılacağını belirten Kulaksızoğlu, 19 Mart’ta Evde Bakım Derneğinin desteğiyle Alzheimer hastalarına bakacak kişilere bir kurs verileceğini ve bu kursun sonunda katılımcıların sertifika hakkı kazanacağını kaydetti.

“Türkiye’de Ortalama Ömür 72 Yıl”
Prof. Dr. Murat Emre, “Bu hastaların, dünyada bakım maliyetinin 600 milyar liradır. Geciktirmenin sağlanması, hastalığın sıklığını düşürecektir. Bunu geciktirecek bazı tedbirlerin olduğu kabul ediliyor. Zihinsel olarak aktif kalma, Alzheimer olma sıklığını azaltıyor. Düzenli olarak fiziksel aktivitede bulunanlar, Akdeniz usulü beslenenler ve evlilerde bu hastalığın görülme riski azalıyor” dedi.

“Yaşlanan Bir Toplumuz”
Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, “Türkiye’de bu hastalıkla ilgili 4 ilaç var. Dünyada ne varsa Türkiye’de de o var. Hastalıkla ilgili büyük bir bütçeyle çalışmalar devam ediyor. Henüz, aktif ve pasif aşı araştırmalarının sonuna gelinmedi. Türkiye’de 1960’da ortalama ömür 48 yıldı. Şu anda ortalama 72 yıl yani Türkiye yaşlanma popülasyonu yüksek. Türkiye’nin yüzde 7’si 65 yaş üzerinde ancak 2050’de bu oran yüzde 19 olacak. Yani yaşlanan bir toplumuz. Dünyada en çok Alzheimer hastası olacak ülkeler arasında Türkiye 4. sırada olacak” dedi.

TRT