30. Sayı / Editörden | Kadın ve Aile

30. Sayı / Editörden

 

Müştak olup özlediğim

Şehr-i Ramazan merhabâ

Bakıp yolun gözlediğim

Şehr-i Ramazan merhabâ

Safâ geldin izzet ile

Dahi azîm nimet ile

Mü’minlere rahmet ile

Şehr-i Ramazan merhabâ

Derviş Yunus sever özden

Kanlı yaşı döker gözden

Hoşnûd olsun cümlemizden

Şehr-i Ramazan merhabâ

“Ey Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.” duasını ederken bizlere bugünleri gösteren merhametlilerin en merhametlisi, sayısız nimetlerle bizlere ikramlarda bulunan, gönlümüzdekini dile dökmeden bilen ve yüzümüzü güldürüp gönüllerimize neşe katan Rabbimize sonsuz şükürler olsun.

Bir kimseyi tanımak için tavsiye edilen şeylerden biri de onunla yolculuk yapmaktır. Bu anlamda ömrümüz de bizim ebedi âleme uzanan yolculuğumuz olduğuna göre nasıl bilinmek bizim için kârlı ise ona göre gayretlerimizi şekillendirmeli değil miyiz? Ramazan ayı da bunun için bizlere sunulmuş vesilelerdir. Sevapların kat kat verildiği bu manevi ayda sevgi, yardımlaşma, diğergamlık, merhamet… duyguları daha yoğun yaşanabilir; sevaplı her iş ve ibadet arttırılarak ihlas ile yolculuğumuz daha anlamlı hâle getirilebilir.

Bu maneviyat dolu ay ile ilgili paylaşımlarda bulunacağımız bültenimizde; başmakalelerimiz, mukabele, oruç, namaz, takva üzerine yazılarımız olacak. Ramazan ve Zaman, Teravih Namazı, Ramazan Söyleşileri diyecek Osmanlıda Ramazan yemeklerinden, sağlıklı ve dengeli beslenmeden, Ramazaniyelerden ve daha birçok konudan bahsedeceğiz.

“Ey Rabbimiz!

Bizi affet, mağfûrin zümresine eriştir; yolundan ayırma, saptırma.

Sen “ Mülk’ün Sahibi” sin. Kusurlarımızdan dolayı bizi zillete düşürme.

Bize hayırlı çıkışlar, yardımlar nasip eyle.

Kuvvetimizi sâdık, görünen ve görünmeyen kullarınla pekiştir, yolunda birleştir.

Sana savaş açmışlara karşı muvaffak ve muzaffer; Cennet içinde Cemâl’inle müşerref olanlardan eyle.”