29. Sayı / Editörden | Kadın ve Aile

29. Sayı / Editörden

Aşksız olma ki ölü olmayasın
Aşkla öl ki diri kalasın. (Mevlana)

Daimi hayat ile diri olan Rabbimizin her canlıya sunmuş olduğu “Hayat” ve hakkında söylenecek çok şey olmasına rağmen başa geldiğinde, sözün bittiği nokta diye de ifade edilebilen “Ölüm” adına bakalım neler bulacak ve nelerden istifade edeceğiz.

Yine mübarek günlerin havasını teneffüs etmekteyiz elhamdülillah. Bizlere hayat veren Rabbimizi anmak, verilen hayatı da kolay yaşanır, huzurlu bir hayat kılacaktır. Bunu Allah Resûlü’nün ayında, O’nun(sav) hayatında nasıl vücud bulduğunu görerek anlamlı hale getirebiliriz. Görmek nasibimiz olsun.

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü zannetme! Bilakis onlar Rableri katında diridirler ve rızıklanırlar. (Hem de) Allah’ın kendilerine lütfettiği (şehitlik rütbesi)ne kavuşmaları sebebiyle sevinç içerisindedirler. Arkalarından henüz kendilerine (şehit olarak) katılmamış olanlara da, hiçbir korku ve üzüntü olmayacağını müjdelemek isterler.”  (Ali-İmran 169 -170 )

Her canlı ölümü tadacağına göre ve bu bir kez yaşanacağına göre çok özel olmalı.
Mus’ab bin Umeyr’in ölümü gibi…
Ölüme giderken Tarık bin Ziyad’ın zafer ya da şehadet için gemileri yakması gibi…
Şeb-i Arus diyebilmek Mevlana gibi…
Öyle hayatlar yaşamalı ki, ölsek te ölmemiş gibi…

Ölüm dedikleri ölünceye dek;
Dünya, balı zehir, yalancı petek.
Orada bulursun biraz bekle, tek,
Burada yaşamak sandığın düşü… (NFK)

Bültenimizde Esma-i Hüsna’dan konumuza bakışı görecek, Allah rızasına uygun bir ömür sürme, ölümü anma ve hazırlanma gereğini, Allah’ın rahmetinin genişliğini hissedeceksiniz. Ölmeden önce ölmek ve güzel ölmek adına paylaşımlar bulacak Efendimiz(sav)’in vefatını Gündüzler Gece Olurdu ifadelerinde yaşayacaksınız. Necip Fazıl’ın konuya bakışını, yas psikolojisini ve “Hayat ve Ölüm” e dair daha birçok başlığı bültenimizde bulacaksınız.

“Siz farkında bile değilken ansızın size azap gelip çatmadan önce, Rabbinizden size indirilenin en güzeline (Kur’ân’a) uyun.” (Zümer-55)

“Allah yolundan alıkoyan diğer tüm yapı ve otoriteler de sahte tanrılardandır. Allah bizlere makyajla saklanan sahte yüzleri, kamufle edilerek süslü kaplarda sunulan zehir içecekleri ayırt etme feraseti, yeteneği, kabiliyeti versin, idrakimizi güçlendirsin. “ dualarıyla hayatın ve ölümün siz ve sevdikleriniz için en güzel şekliyle yaşanmış ve yaşanacak olmasını temenni ediyoruz.